Vaesen RPG – Mythic Britain & Ireland

Materiały dla graczy, Materiały dla MG, Newsy, RPG / OPUBLIKOWANE W

The leannán sídhe – „(Fairy-Lover”; Scottish Gaelic: leannan sìth, Manx: lhiannan shee; [lʲan̴̪-an ˈʃiː]) is a figure from Irish Folklore. She is depicted as a beautiful woman of the Aos Sí („people of the barrows”) who takes a human lover. Lovers of the leannán sídhe are said to live brief, though highly inspired, lives. The name comes from the Gaelic words for a sweetheart, lover, or concubine. I is also the term for inhabitants of fairy mounds (fairy). The leannán sídhe is most often depicted as a female fairy. However, there is at least one reference to a male leannán sídhe troubling a mortal woman.

Vaesen RPG

 

Ostatni weekend spędziłem kilka godzin, obsesyjnie szukając tej krótkiej notatki. Wpisu na temat jednej z postaci folkloru irlandzkiego. To frustrujące, że zajęło mi to tyle czasu, szczególnie że kiedyś natrafiłem na opis tej istoty zupełnie przypadkiem. To było lata temu, gdy na jednej z moich sesji pojawiła się irlandzka wampirzyca zakochana w pewnym brytyjskim magu. Nie oszukujmy się, to był początek pięknej przygody. Dziś do opisania tej historii użyłbym Vaesen – Mityczne Istoty – systemu RPG, który zostanie wydany nakładem Black Monk Games. Dokładniej sięgnąłbym po podręcznik źródłowy Vaesen RPG – Mythic Britain & Ireland, którego zbiórka na Kickstarterze trwa jeszcze przez 24 godziny.

VAESEN RPG  – NIGDY MIE POPEŁNIAJ TEGO SAMEGO BŁĘDU DWA RAZY

Jak pisałem jakiś czas temu, przy okazji prezentacji limitowanej edycji podręcznika głównego do Vaesen — pierwszą zbiórkę Free League zignorowałem. Teraz tego błędu już nie popełnię. Tak naprawdę wskoczyłem do tego szalonego pociągu, który zabiera nas w podróż po całej Wielkiej Brytanii i Irlandii już pierwszego dnia. Teraz, jeśli mielibyście przegapić tę zbiórkę, to bym sobie nie wybaczył. Jeśli jeszcze nie złapaliście bakcyla na Vaesen, to mówię wam – WARTO. Szczególnie że rejon Wysp i Wielkiej Brytanii jest niezwykle bogaty w istoty mityczne, które w ramach folkloru sprawiają, że życie zwykłych ludzi jest interesujące i niebezpieczne. Tak jak kluczowe dla startu projektu jest pierwsze 24 godziny, tak ostatnia doba pokazuje prawdziwy rozmach, jaki dzięki waszemu wsparciu mogą uzyskać autorzy Graeme Davis – tak ten od Warhammera – oraz ilustrator Johan Egerkrans, którego sztuka przebija się do nas już z pierwszych kart podręcznika.

Vaesen RPG

 

Za sam sukces Vaesen RPG – Mythic Britain & Ireland, można uznać to, że już w tej chwili przebiła dwukrotnie ilość funduszy, jaki zebrał podręcznik główny na swoje pierwsze wydanie. To pokazuje, że środowisko RPG doceniło tę odsłonę mitów i interpretacji folkloru.   A także, nie boi się wspierać linii wydawniczej dalej. Pomysł, by zrobić kolejną regionalną wersję dla poszczególnych kręgów kulturowych okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziki temu ukazujemy różnorodność, odmienność, ale i elementy wspólneposzczególnych regionów . Co więcej,  polski wydawca podczas pracy nad naszą wersją językową, już umieścił istoty charakterystyczne dla naszego regionu w podręcznika podstawowym. To pokazuje, że wraz z Free League, Black Monk w sposób świadomy i z pomysłem będzie budował polską linię wydawniczą. Co więcej, oryginalny wydawca już kusi kolejnymi lokacjami regionalnymi dla Vaesen. Lokacjami takimi jak Ameryka Północna czy Ameryka Południowa lub afrykański krąg kulturowy. Warto, więc już teraz śledzić ten tytuł,  zwłaszcza jeśli jeszcze tego nie robicie.

 

VAESEN RPG  – MYTHIC BRITAIN & IRELAND STREACH GOALS

Poniżej mamy trochę konkretnych info dla Nerdów. Muszę wam szczerze powiedzieć, że przy każdej dużej zbiórce lubię obserwować, jak licznik wsparcia bije. Jak suma, która wspiera mój projekt, powiększa się w zawrotnym tempie. Lubię jak kolejne progi są przekraczane, pod naporem ogromnej fali entuzjazmu. Co więcej, w przypadku Free League, oprócz entuzjazmu mamy też gwarancję naprawdę profesjonalnej roboty. Free League wyciąga wnioski z wcześniejszych zbiórek. Ma też spójny pomysł na to, jak podręczniki i dodatki do tego systemu mogą wyglądać. I co mogą one zawierać. Obecna zbiórka ufundowała dwa podręczniki dodatkowe do systemu Vaesen RPG, oba w twardej oprawie — Mythic Britain & Ireland oraz Seasons of Mystery. Przy czym Saeson of Mystery to zbiór przygód, a MYTHIC BRITAIN & IRELAND to podręcznik źródłowy dla Folkloru tego właśnie regionu.

 

Obie książki, tak jak i wcześniejszy podręcznik podstawowy jest w klimacie Baśni Braci Grimm, które są mroczne, poruszają dojrzałe tematy  a na dodatek utrzymane są w konwencji horroru. Mimo pięknej i przyjaznej oprawy  wydawca zaznacza, że to, co będziecie trzymać w rękach to nie jest piękna bajka. To straszna opowieść, która kryje się tuż pod powierzchnią tego pięknego świata. W twardej oprawie z klimatycznymi zakładkami oraz odpowiednią mapą, autorstwa Francesca Baerald, której prace nie biorą jeńców i podbijają rynek RPG. To wszystko ma pomóc wam w pełni zanurzyć się w klimat wysp. Wysp, które nie są tak bezpieczne, jak wam się wydaje. Obie książki można nabyć w ramach wsparcia razem bądź oddzielnie, w formie fizycznej bądź elektronicznej. Vaesen RPG – Mythic Britain & Ireland będzie zawierać:

 

  • Informacje o British Society – Towarzystwie Brytyjskim . W tym informacje o jego założycielach i siedzibie wraz z rozległym opisem Londynu. W tym gotowymi lokacjami dla przygód – nazywanych tu tajemnicami . Jak i opisem innych tajnych stowarzyszeń, które mieszczą się na wyspach.
  • Przewodnik po mitologii MYTHIC BRITAIN & IRELAND, z opisem ważnych dla folkloru lokacji, a także rozdział szczegółowo opisujący mityczne istoty, Vaesen ze statystykami, podstawowymi informacjami, ziarnami historii i wariantami wraz ze sposobem konwersji potworów z podręcznika główne by lepiej oddawały klimat wysp i swoje warianty. Dodatkowo podręcznik wprowadza nowe mityczne istoty– Pooka, Pixie, Selkie, Red Cap i Boggart – oraz archetypy dla postaci graczy – SOCIALITE, ENTERTAINER, ATHLETE.
  • Tajemnice czyli gotowe przygody, które zabierają postacie graczy w podróż, aby zbadać makabryczne zabójstwa i odkryć starożytne zło. Tajemnice, w której bohaterowie w Walii i badają sprawę kopalni dotkniętej dziwnymi nieszczęściami. Czy Tajemnicę w sercu Londynu, gdzie postacie są zapraszane do komuny artystów, o bardzo dziwnych nawykach. Oraz dodatkową tajemniczą tajemnice ufundowaną w ramach progów.

Vaesen RPG

VAESEN RPG  – THIS IS NOT THE END OF THE ROAD

Oprócz tego tak jak w przypadku pierwotnej zbiórki zostanie stworzona dedykowana ścieżka dźwiękowa. Obecnie Soudtrack dla podręcznika głównego jest dostępny na Spotify. Wsparcie na Foundry dla systemu, które w dobie grania on -line jest miłym dodatkiem i ukłonem w stronę społeczności. Drukowane handouty, zbiór NPC dla Mistycznej Brytanii, jak i encountery ze sławami epoki. Wisienką na torcie są eseje na takie tematy jak: THE WILD HUNT – czyli Dziki Gon, BURIAL MOUNDS – czyli Kurhany i ich miejsce w kulturze Wysp. Ufundowano próg z tak zwany solo mode, który umożliwia prowadzenia tajemnic dostoswanych dla jednego gracza. Zapowiedziano też ostani przystanek na tej drodzę, czyli Mityczną istotę  zwaną Dullahan. Większość z tych rzeczy ma być dostępna w wersji PDF już przed Gwiazdką. Jak oni — ci ludzie z Free Leauge — to dowiozą, to ja nawet nie wiem,  ale ja czekam. Wy też możecie a macie 24 godzin, aby załapać się w tą podróż.

Dziękuje Magdzie za nieustająca korektę tekstu

 

Rafał Pośnik

Jedna odpowiedź do “Vaesen RPG – Mythic Britain & Ireland”

Dodaj komentarz