PODMIEŃCY – HISTORIA PRAWDZIWA

Felietony, Inspiracje, Materiały dla graczy, Materiały dla MG, RPG / OPUBLIKOWANE W

PODMIEŃCY

 

 

„Idziesz przez miasto jak król
Nie widać za wiele z twojej wysokości
A ja mam dal ciebie luksusowe panie
Ja i cały świat mamy dla ciebie nie za miłe wiadomości”

– FISZ EMADE TWORZYWO, „ NIE ZA MIŁE WIADMOŚCI”

To nie jest manifest polityczny, ale lubię społecznie zaangażowane RPG. Chcę, aby moje sesje poruszały ważne, istotne tematy, które są naszą codziennością. Są światem, który nas otacza. Możemy uznać to za manifest, ale chcę aby moje RPG na koniec czterogodzinnej rozgrywki były nie tylko rozrywką, ale opowiadały o świecie, który mnie otacza i kształtuje. Dlatego, z tego miejsca chciałbym podziękować Kurczakowi z Kołka Niewiary za Podmieńca. Ten system nie bierze jeńców i na 36 stronach pokazuje, że system RPG może być polityczny i nie ma w tym nic złego. Nawet jeśli to system, który wpisuje się w nurt post WoD.[1]

Podmieńcy – Jeżeli nie chcesz mieszać RPG z polityką to raczej nie jest gra dla Ciebie

Ten tekst w listopadzie, tuż po premierze systemu wyglądałby inaczej. Napisałem o tym na swoim wallu, gdy dostałem niewielką przesyłkę od Nerd Sirens. Nadal chcę proszkować podręczniki i wciągać je jak kreski. Dzięki Bogu Podmieńcy to umożliwiają. Chciałbym powiedzieć, że jestem wdzięczny Pawłowi Domownikowi za to, jak wygląda ten system. Podmieńcy mają pomysł na siebie. System jest prosty, ale ma bardzo silne przesłanie. Przesłanie, które dociera do nas na kilku poziomach i jest jasne: Moi drodzy nie jest dobrze. Czas coś z tym zrobić. System jest polityczny, anarchistyczny i rewolucyjny. Nie jeden Brujah mógłby się od poszczególnych wróżek uczyć tego, jak wygląda walka o ideały.

PODMIEŃCY

 

 

„Świat płonie –
katastrofa klimatyczna, galopujące nierówności,
wszechwładne korporacje i próbujący się im
przeciwstawiać politycy podsycający nienawiść.
Miliarderzy, którym coraz bliżej do głównych złych z Bonda.
Trzecia dekada XXI wieku zapowiada się gorzej niż poprzednie.
Są jednak przebłyski nadziei.”

– „Podmieńcy”, Paweł Domownik

Anarchisty – Wróżki, Elfy i Podmieńcy razem przeciw systemowi

O takie RPG walczyłem. To przesłanie -jest źle, ale jesteśmy tu, aby było lepiej – jest tym, czego szukałem. Co więcej, dostałem je w ramach Starszego Ludu, mitycznych istot z folkloru, które kiedyś opuściły nasz świat, a teraz wracają, by wraz z nami go zmienić. Razem. Wszystko to okraszone chwytliwymi hasłami, modnym designem – który nawiązuje do art punku – zamknięty w ramy publikacji kontr kultury. Dodatkowo promujący mechaniki bezpieczeństwa. Wykorzystujący i czerpiący pełnymi garściami z dobrych, uczciwych praktyk dotyczących creative commons. Pokazujący i szanujący pracę innych.

 

Dzięki temu system nie tylko mówi o społecznej rewolucji i walce o lepsze jutro. On jest żywym przykładem tego, jak ta walka może wyglądać[2]. Na poziomie banalności i marzeń, jaka jest niezwykle ważna, gdy zaczynasz grać w Podmieńca o lepsze jutro. Mam nadzieje, że Wilkołak W5 będzie równie prawdziwy i równie społecznie zaangażowany, co mała polska publikacja. Bo okazuje się, że można. Wilkołak opowiadający o eco terroryzmie, walce z wyzyskiem naszej planety i eksponujący postawy takich osób jak Greta, jest tym na co czekam. Od prawie trzech lat. Jest nadzieja…

 

PODMIEŃCY

 

„Sprawa –

Podmieńcy przychodzą na ziemię
przywołani marzeniami wykluczonych i biednych.

Jeśli gdzieś na świecie ludzie
rozpaczliwie marzą o lepszym jutrze,
mogą tam pojawić się podmieńcy.”

– „Podmieńcy”, Paweł Domownik

Podmieńcy – krótki system o tym co naprawdę ważne

Podmieńcy opierają się na prostych założeniach. Mają angażować się walkę za sprawę w imię lepszego jutra. Najlepiej sprawdzają się do krótkich szybkich sesji, które mają coś zmienić. Ta zmiana to zmiana na lepsze! Dlaczego to ważne? Wydaje mi się, że mamy tendencję do poruszania się w bardzo mrocznych klimatach, tylko po to, by zanurzyć się w depresji jeszcze głębiej. W środowisku komiksowym bylibyśmy opowieścią Alana Moore’a bez nadziei na lepsze jutro. W jego komiksach, jak i na dużej ilości sesji, nie ma happy endu. Jest za to dużo grimm darku.

Podmieńcy wydają mi się komiksem Granta Morissona. Te mimo podobnych korzeni – w brytyjskiej fali – kończą się radośnie. To ogromna różnica, zaczynając swoją przygodę w świecie, który ma bardzo ciemne barwy, ale nasze działania mogą wprowadzić do niego nieco radości i koloru. Nie jesteśmy tu po to, by pokazać jak nadzieja gaśnie. Mimo że to też mogłaby być piękna i dramatyczna opowieść. Straszna, ale piękna. Podmieńcy wydaje się systemem, który jednak skupia się na czymś innym. Problem w tym, że strona o tym, jaka może być sesja Podmieńca, nie trafiła do podręcznika, a szkoda. Ja załączam ją tutaj poniżej.

 

PODMIEŃCY

 

To system, który stara się balansować pomiędzy Banalnością a Marzeniami. Terminami meta, które określają twoje podejście do rozwiązywania wyzwań. Cytując – podmieniec może podejść do każdego problemu od strony Marzeń (tworząc, inspirując, przekonując, uwodząc, działając magią) albo od strony Banalności (niszcząc, walcząc, korzystając z technologii, krzywdząc, biorąc, działając spokojnie, bezpiecznie). A Potem w ruch idzie K6 lub K6-stki. Wyzwaniem jest twoja Sprawa coś, za co będziesz walczyć w imię zasad, ale nie koniecznie jak Franz Maurer. Jeżeli szukasz inspiracji dla Sprawy, wystarczy, że rozejrzysz się wokół. Obecnie nasz kraj jest w takim miejscu, że nie brakuje nam istotnych tematów społecznych.

Podmieńcy – każdy może mieć swojego Arcy Wroga

Wydaje mi się, że Podmieńcy staliby bardziej po stronie takich osób jak uchodźcy na Białoruskiej granicy, niż w szeregach służb mundurowych. Zawsze mogę się jednak mylić. Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujecie swojego Arcy Wroga. W tym systemie bowiem, za każdym złem stoi ktoś, kogo można pokonać. Szkoda, że w prawdziwym życiu nie jest tak łatwo. Nadal jednak można grać o tym sesje. Dobre RPG w słusznej sprawie, które mogą rozwijać naszą empatię.

Dziękuje Magdzie za nieustająca korektę tekstu

 

Rafał Pośnik

 

[1] Łukasz Kołodziej autor „Strzyg” – systemu, dla którego Podmieńcy są Hackiem, popełnił artykuł, który dość dobrze opisuje czym jest post WoD i dlaczego może okazać się, że ten nurt jest istotny w ramach naszego małego dyskursu o RPG. Wszyscy powinni wiedzieć, że Kołodziej jest Wampirem i przeogromnym Trollem, więc czytacie go na własną odpowiedzialność. Może okazać się, że zdacie sobie dokładnie sprawę, jak głęboka jest królicza nora, droga Alicjo.

[2]Paweł Domownik, dla mnie jest uosobieniem tych ideałów, angażuje się społecznie, promuje RPG, robi to w swoim wolnym czasie. Jego praca mimo, że jest na najwyższym poziomie jest dostępna w ramach modelu Pay What You Want. I nie boi się, że może to oznaczać zero złotych. Jeżeli chcielibyście dorwać swój egzemplarz Podmieńców możecie to zrobić na platformie itch.io

Dodaj komentarz