RPG A DAY 2021 – FLAVOR – DAY 6

Inspiracje, Materiały dla graczy, Materiały dla MG, Opisy sesji, RPG / OPUBLIKOWANE W

RPG A DAY, to już raczej ostatni wpis. Jak co roku jestem srogo w tyle z postami. Dla niektórych może być to śmieszne, jak np. Łukasza Kołodzieja, i znowu, jak to się mówi: „Samuraj nie ma celu, tylko Drogę”. RPG a DAY to co roczne wyzwania  gdzie community RPG rozmawia o swoim hobby. Ja już wiem, że nie utrzymałem tempa –  akcja trwała cały sierpień, każdego dnia mamy hasło, które ma skłonić nas:  Graczy/ki, Mistrzów/nie do przemyśleń – miał być jeden wpis dziennie, wyszło jak zwykle. Dlatego właśnie nadganiamy. Ten wpis jest bardzo długi i bardzo osobisty dlatego nie jest zakończony podlinkowaniem.  Hasło z dnia szóstego, t – FLAVOR  – Będzie nieco inne. Opowiem wam o Rokuranie, a w Niedziele… Moi drodzy… można mnie zobaczyć na Czas na Przygodę i samemu ruszyć w tę podróż! ścigamy się z czasem, koniec już blisko.

DAY 6 – FLAVOR

 

Gotowanie to sztuka, technologia, nauka i rzemiosło przygotowywania żywności do spożycia.

Techniki i składniki przeznaczone dla procesu gotowania różnią się na całym świecie. Od pieczenia potraw na otwartym ogniu, przez używania pieców elektrycznych, po pieczenie w różnego rodzaju piecach.

Gotowanie może również nastąpić w wyniku reakcji chemicznych bez obecności ciepła, takich jak ceviche, tradycyjne danie południowoamerykańskie, w którym ryby gotowane są z kwasami w soku z cytryny lub limonki. Odzwierciedla to wyjątkowe tradycje i trendy w zakresie środowiska, gospodarki i kultury. Sposoby i rodzaje gotowania zależą również od umiejętności i rodzaju treningu, jaki ma indywidualny kucharz. Gotowanie dokonywane jest się zarówno przez zwykłych ludzi w ich własnych mieszkaniach, jak i przez zawodowych kucharzy, czy kucharzy w restauracjach.

Ekspansja rolnictwa, handlu, handlu i transportu między cywilizacjami w różnych regionach oferowała kucharzom wiele nowych składników. Przygotowanie jedzenia za pomocą ciepła lub ognia jest działaniem unikalnym dla ludzi. Być może zaczęło się około 2 miliony lat temu, choć archeologiczne dowody na to sięgają nie więcej niż 1 milion lat temu. Nowe wynalazki i technologie, takie jak wynalezienie ceramiki do trzymania i wrzącej wody, rozszerzone techniki gotowania. Niektórzy nowocześni kucharze stosują zaawansowane techniki naukowe do przygotowywania żywności, aby jeszcze bardziej poprawić smak podawanej potrawy.

FLAVOR OF ROKUGAN – PODRÓŻ KULINARNA PO ZIEMIACH SMOKA

Wszystkie zaprezentowane dania zostały przygotowane podczas trwania  Kampanii – First Trial Of The Dragon – inspirowaną Wiedźminem Andrzeja Sapkowskiego i jego „Próbom Traw”. Tak jak ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział: ” Historia zatoczyła koło Sapkowski wymyślił Geralta, oglądając Anime a teraz… Zmora Wilka jest dostępna na Netflix.  Nasza Historia trwała rok, zawierała około 12 sesji i posiadała dwa Epiologii. Zaczynała się mniej więcej tak:

„The snow fell and fell. It brightened up only with the arrival of Lord Moon at the Day of the Winter Equinox.

On the third day all the children died save one, a male barely ten. Hitherto agitated by a sudden madness, he fell all at once into deep stupor. His eyes took on a glassy gaze; incessantly with his hands did he clutch at clothing, or brandish them in the air as if desirous of catching a quill. His breathing grew loud and hoarse; sweat cold, clammy and malodorous appeared on his skin.

Then was he once more given elixir through the lips and the seizure it did return. This time a nose-bleed did ensue, coughing turned to vomiting, after which the male weakened entirely and became inert.

For two days more did symptoms not subside. The child’s skin, hitherto drenched in sweat, grew dry and hot, the pulse ceased to be full and firm — albeit remaining of average strength, slow rather than fast. No more did he wake, nor did he scream.

Finally, came the seventh day. The male awoke and opened his eyes, and his eyes were as those of a viper . . .”

Bayushi Kuninoko, the daughter of Bayushi Oshiso, Shugenja of the Scorpion Clan – on secret practices of the Dragon, seen with her own eyes, manuscript exclusively accessible to the Scorpion Clan Champions.

 

 

To lista moich graczy. W mojej kampanii i przygodzie uczestniczyło tylko czworo bohaterów graczy. Każde z nich wykonało przynajmniej jedno danie, które na zawsze zmieniło moje postrzeganie Rokuganu.

FLAVOR OF ROKUGAN – KUCHNIA JAPOŃSKA – FLAVOR OF ROKUGAN

 

Rokugan to nie Japonia. Mimo to nie sposób uciec od prostych konotacji, które zakorzeniły się w naszej świadomości. Kuchnia Japońska otwiera, więc naszą podróż po ziemiach Szmaragdowego Cesarstwa. Dla kuchni japońskiej charakterystyczne jest użycie ryb (jedzonych także na surowo), rozmaitych owoców morza, w tym wodorostów oraz warzyw. Popularne są zupy gotowane bezpośrednio na stole, w specjalnym garnku podgrzewanym dawniej węglem drzewnym, a obecnie gazem. My nie byliśmy tak ortodoksyjni, ale…

Matcha (抹茶)

To drobno zmielony proszek ze specjalnie wyhodowanych i przetworzonych liści zielonej herbaty. Zielona herbata dotarła do Japonii z Chin dzięki buddyjskim mnichom i jest używana do tradycyjnej ceremonii od XII wieku. Liście zielonej herbaty dla matchy są cieniowane przez trzy do czterech tygodni przed zbiorem, a łodygi i żyły są usuwane podczas przetwarzania. Podczas zacienionego wzrostu szczep Camellia sinensis wytwarza więcej teaniny i kofeiny. Sproszkowana forma matchy jest konsumowana inaczej niż liście herbaty lub torebki z herbatą. Zieloną sproszkowaną herbatę rozpuszcza się w cieczy, zazwyczaj wodzie lub mleku.

Flavor

Możemy patrzeć na dwa aspekty w jakich postrzegana jest matcha: rolnictwa i przetwórstwa. Mieszankii matchy otrzymują poetyckie nazwy znane jako chamie co tłumaczy się jako „nazwy herbat”. Plantacje, sklepy lub twórcy mieszanki, wielcy mistrzowie nadają właśnie takie nazwy określając tradycje herbaciane. Kiedy wielka mistrzyni linii ceremonii herbaty nazywa mieszankę, ta staje się znana jako konomi mistrza.

Ramen – (jap. 拉麺 bądź ラーメン)

Do Japonii przywędrował z Chin i różni się od tradycyjnych japońskich zup tym, że zawiera czerwone mięso, podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosowało się głównie ryby i warzywa. Słowo „ramen” pochodzi od chińskiego „lāmiàn” (拉麺), oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej, spożywanego w Chinach. Stanowi on główny składnik dodawany do zupy. Sama płynną bazę gotuje się  natomiast z wieprzowiny i wywaru z kości wieprzowych. Prócz nich w skład zupy wchodzić mogą ryby i owoce morza, warzywa – biała rzodkiew daikon, kapusta pekińska, pędy bambusa, cebula, czy wodorosty. Mięso w zupie to zazwyczaj wieprzowina lub drób, który często przybiera formę pulpetów. Obowiązkowym składnikiem tradycyjnego rosołu – zwanego zupą miłości – jest gotowane na pół twardo marynowane jajka, wraz z dodatkiem nasiona sezamu. Zupa często przyprawiana jest też sosem sojowym lub miso.

Flavor

Ramen trafił do Japonii w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food. Ramen był pierwowzorem tzw. zup błyskawicznych. Japońskie danie składa się z rosołu, makaronu i innych składników w zależności od receptury. Nie ma sformalizowanego przepisu. Każdy kucharz i serwujący go lokal wymyśla własną recepturę. Wyróżnia się kilkadziesiąt jej typów. My spożywaliśmy wersje wegańską na bazie bulionu grzybowego i pasty miso.

 

FLAVOR OF ROKUGAN – KUCHNIA TAJSKA – FLAVOR OF ROKUGAN

 

Kuchnia tajska kładzie nacisk na lekkie potrawy przygotowane z mocnymi aromatycznymi składnikami i ostrą nutą na samym krawędzią. Charakteryzuje ją niezwykła złożoność, dbałość o szczegóły; szczególna tekstura; kolor; smak; oraz stosowanie składników o zaletach leczniczych, a także oryginalny smak. Podobnie jak dbałość o wygląd, zapach i kontekst jedzenia. W przeciwieństwie do wielu innych kuchni, tajska kuchnia odrzuca prostotę i polega na żonglowaniu różnymi elementami, aby stworzyć harmonijne wykończenie.

 

Tom Yum

Hot and Sour soup to różnorodne zupy z kilku azjatyckich tradycji kulinarnych. We wszystkich przypadkach zupa zawiera składniki, które czynią ją zarówno pikantną, jak i kwaśną. Tom yum to tajska zupa o smaku trawy cytrynowej, limonki, liści limonki kaffir, galangi, sosu rybnego i chilis. Jest przedstawicielem Hot and Sour soup w tej tajskiej tradycji kulinarnej. Zazwyczaj gotuje się ją z krewetkami. Mimo, że pochodzi z Tajlandii, tom yum w ostatnich latach jest popularna na całym świecie. Słowa „tom yam” pochodzą od dwóch tajskich słów. Tom odnosi się do procesu wrzenia, podczas gdy yam odnosi się do tajskiej pikantnej i kwaśnej sałatki.

Tom yum charakteryzuje się wyrazistymi gorącymi i kwaśnymi smakami, pachnącymi przyprawami i ziołami obficie wykorzystywanymi w rosole. Komercyjna pasta Tom Yum jest przygotowywana przez utarcie w moździerzu wszystkich składników – ziół – i smażenie w oleju. Następnie dodaje się przyprawy i inne składniki konserwujące. Tom yum aromatyzowany pastą może mieć inne właściwości niż te wytwarzane ze świeżych składników ziołowych.

 

Tom yum nam khon to wariacja zawierająca mleko kokosowe lub mleko w proszku, to nowsza odmiana z lat 80 powszechnie występująca z krewetkami jako głównym składnikiem, do bulionu dodaje się odparowane mleko lub śmietankę w proszku bez mleka. Jest to wariacja podobna również do Tom yam kathi – tom yum na bazie mleka kokosowego – które jest to często mylone z tom kha kai („galanga zupa z kurczakiem”), gdzie galangal jest dominującym smakiem zupy na bazie mleka kokosowego. W nowoczesnych spopularyzowanych wersjach zupa zawiera również grzyby – zwykle grzyby słomiane lub boczniaki.

Zupa jest często zwieńczona obfitym posypaniem świeżymi posiekanymi liśćmi kolendry lub pietruszki. Czasami dodaje się tajski dżem chili: nadaje to zupie jasny pomarańczowy kolor i sprawia, że ​​smak chili jest wyraźniejszy. Użyliśmy w naszej zupie, tofu i mleka kokosowego, aby uczynić je wegetariańską wersją. Zastosowaliśmy również gotową pastę Tom Yum.

Zupa Marchewkowa z Imbirem

Zupa Marchewkowa z Imbirem to danie kuchni tajskiej. Sztuka kulinarna Tajlandii na przestrzeni wieków kształtowała się pod wyraźnym wpływem kuchni chińskiej z północy i kuchni indyjskiej z zachodu. Choć generalnie pod wieloma względami bliższa tej pierwszej, wpływy kuchni indyjskiej są również wyraźne, przykładem może być częstsze niż w kuchni Chin występowanie ostrych dań typu Curry.

 


Głównym składnikiem kuchni są pasty curry zielona, żółta i czerwona o różnej konsystencji i natężeniu. Mimo wyraźnych wpływów z zewnątrz oryginalność tajskiej kuchni wynika jednak głównie ze stosowanych przez Tajów własnych oryginalnych składników. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest mleczko kokosowe oraz szereg aromatycznych przypraw takich jak trawa cytrynowa, świeży imbir czy liście limonki i właśnie ostre curry w różnych kolorach.


Ponadto Kuchnia Tajska charakteryzuje się pragmatyzmem. Wiele z dań odnosi się wprost do filozofii Tajów, która na wskroś jest przesiąknięte buddyzmem. Jest przyjazna diecie vegańskiej. Zupa marchewka nie jest tutaj wyjątkiem. Bogata w składniki odżywcze, witaminy i przeciw utleniacze miała zapewnić długoletnie życie i zdrowie. W kuchni tajskiej używa się łyżek i widelca.

FLAVOR OF ROKUGAN – KUCHNIA CHIŃSKA – FLAVOR OF ROKUGAN

Dim sum (點心) 

Ta potrawa pochodzi z chin i jest przykładem potrawy z kuchni kantońskiej, ale rozprzestrzeniła się na całą Azję. Dosłownie nazwa dania oznacza „serce dotyku” lub „rozkosz serca”. Dim sum przygotowywane jest jako małe porcje jedzenia podawane w małych koszach do gotowania na parze lub na małym talerzu. Tradycyjny brunch dim sum obejmuje różne rodzaje bułeczek gotowanych na parze, takich jak cha siu bao (babeczka gotowana na parze z grilla wieprzowym), ryżowe lub pszenne pierogi i bułki z makaronem ryżowym, które zawierają szereg składników, w tym wołowinę, kurczaka, wieprzowinę, krewetki i opcje wegetariańskie. Wiele restauracji oferuje również talerze z zielonymi warzywami na parze, pieczone mięsa, zupy i inne zupy. Dostępny jest również deser dim sum, a wiele miejsc oferuje zwyczajową tarta jajeczną.

 

Dim sum można gotować na parze i smażyć w głębokim oleju. Zwyczajem jest zamawianie stylu rodzinnego, dzielenie się daniami wśród wszystkich członków imprezy. Ze względu na małe porcje ludzie mogą spróbować różnorodnych potraw. Dania dim sum podaje się zwykle z herbatą i razem tworzą pełny brunch herbaty. Ze względu na kantońską tradycję picia herbaty, yum cha (飲茶), co oznacza „pić herbatę” po kantońsku, jest również synonimem dim sum. W niektórych kantońskich herbaciarniach używa się wózków z dim sum by w pełni doświadczyć uroków tradycji.

 

Lo Mein

W kuchni American Chinese – lo mein jest popularnym jedzeniem na wynos – w charakterystycznych kartonowych pudełkach – i jest czasem uważane za synonim chow mein. Danie różni się od lo mein w stylu kantońskim oraz kantońskiego chrupkiego chow mein. Kantońskie lo mein miesza się z cienkim sosem, a na wierzchu dodajemy takie elementy jak mostek wołowy. W przeciwieństwie do klasycznego ujęcia, kluski amerykańskie zwykle smaży się z sosem z sosu sojowego i innymi przyprawami.

Warzywa takie jak bok choy i kapusta miesza się wieprzowiną, wołowiną lub kurczakiem. Shrimp lo mein, homar lo mein, vegetable lo mein i to inne ujęcia tego klasycznego dania. Był oczywiście rodzajem vegetable lo mein – wersji wegetariańskiej z orzeszkami ziemnymi, curry i czerwoną fasolą. Makaron miał nawiązywać do tradycyjnych składników kuchni chińskiej z której pochodzi.

Lo mein pochodzi od kantońskiego (撈麵), co znaczy „mieszany makaron” z angielskiego „stir-fry noodles”. Kantoński znak 撈, oznacza „poruszenie” i różni się od zwykłego znaczenia „przeciągania” lub „czerpania z wody” w dialekcie mandaryńskim, w którym to przypadku będzie wymawiane jako lāo. W języku mandaryńskim danie to nazywa się lāo miàn. W kraju z którego pochodzi – z Chin – składa się z cienkiej mąki i klusek jajecznych, które wyróżniają się elastyczną konsystencją.

Flavor

 

FLAVOR OF ROKUGA – KUCHNIA WIETNAMSKA – FLAVOR OF ROKUGAN


Tradycyjne wietnamskie potrawy są bardzo podobne do chińskich, ze względu na wielowiekowe chińskie wpływy kulturowe. Powszechnie do jedzenia używa się pałeczek i często korzysta z woka. Widoczną, ważną różnicą jest użycie sosu rybnego w miejsce sojowego. W wietnamskich przepisach używa się też bardzo często palczatki cytrynowej (Cymbopogon citratus), limonki (Citrus aurantifolia) oraz odmiany limonki o angielskiej nazwie kaffir lime (Citrus hystrix DC.), kolendry oraz mięty wietnamskiej. Inną różnicą jest stosowanie świeżych warzyw, zwłaszcza sałaty.

Phở Gà

Phở Gà – Phở lub pho to wietnamska zupa składająca się z bulionu, makaronu ryżowego zwanego bánh phở, kilku ziół i mięsa, głównie z wołowiny (phở bò) lub kurczaka (phở gà). Pho jest popularnym jedzeniem „Street Food” w Wietnamie i specjalnością wielu restauracji na całym świecie.


Pho, które pochodzi z początku XX wieku ma swój początek w północnym Wietnamie. Zupa ta została spopularyzowana w innych częściach świata przez uchodźców tuż po wojnie w Wietnamie. Ponieważ pochodzenie pho jest słabo udokumentowane, istnieje znaczna różnica zdań w kwestii wpływów kulturowych, które doprowadziły do ​​jego rozwoju w Wietnamie, a także etymologii samego słowa. Pho Hanoi i Sajgonu różnią się szerokością makaronu, słodyczą bulionu i wyborem ziół. Zupa z makaronem, bún bò Huế, która jest pikantną zupą z makaronem wołowym, pochodzi z Huế w środkowym Wietnamie.

Flavor


My Podaliśmy wariacje z makaronem nitki oraz jarmużem. Był też w pełni wegański gdyż opierał się na bulionie warzywnym. Wszystkie przepisy na Pho w moim wykonaniu są waracją tych dwóch przepisów:

https://youtu.be/VHapXkBNuTc
https://www.jamieoliver.com/…/asian-vegetable-broth/

 

RPG a DAY – OTHER FLAVOR – INNE GŁOSY W DYSKUSJI

 

Tak jak powiedziałem na wstępie RPG a Day jest głosem w dyskusji. Jeżeli chcesz zapoznać się z poglądami innych na ten temat, zachęcam was do tego. Jeżeli interesują Cię moje wpisy dotyczące innych lat, bądź haseł związanych z RPG a Day znajdziesz je na blogu śledząc odpowiedni TAG. To już chyba ostatni wpis na RPG a DAY. Słowem Flavor – Kończymy.

Ogromne podziękowania dla osób, któr wzieły udział w tamtej kampanii.

Rafał Pośnik

 

Dodaj komentarz