RPG A DAY 2021 – SCENARIO – DAY 1

Felietony, Inspiracje, RPG / OPUBLIKOWANE W

Dziś jest pierwszy dzień corocznego wyzwania, gdzie community RPG rozmawia o swoim hobby. Nie wiem czy uda mi się utrzymać tempo –  akcja trwa cały sierpień, każdego dnia mamy hasło, które ma skłonić nas:  Graczy/ki, Mistrzów/nie do przemyśleń – jeden wpis dziennie. W tym roku są małe zmiany w formule, ale jestem stary i chyba będę się trzymał konserwatywnej konwencji. Odmiennie do poprzednich edycji, a jest już to ósma edycja, na każdy dzień tak zwanego work week przypada kilka haseł. Wprowadzając element gaimistyczny, każdy uczestnik/czka może rzucić kostką i w sposób losowy ustalić hasło do refleksji. W ramach weekendów zasady są nie co odmienne, ale zachęcam was do spróbowania. Każdy z moich wpisów, będzie też zakończony podlinkowanymi do zaprzyjaźnionych twórców, którzy biorą udział w tym wielkim święcie naszego hobby.  Dzisiejsze hasło – scenario. Zaczynamy tą szaloną przygodę.

scenario

DAY 1 – SCENARIO

 

Lubię gotowe scenariusze. Nie wiem, ale chyba pisałem o tym przy kilku okazjach – można o tym poczytać chociażby w tekście odnośnie Masek. Lubię gotowe scenariusze… i nie wstydzę się do tego przyznać. Dlaczego ten komunikat jest ważny i kontrowersyjny dla naszego medium? Przez lata, przynajmniej ja, przynajmniej w Polsce, królował pogląd, że prowadzenie gotowych scenariuszy jest czymś gorszym. RPG zawsze kojarzyło się z kreatywnością, a korzystanie ze z góry zdefiniowanego scenariusza było uważane za passe. Przez lata nie pozwalało mi to w pełni cieszyć się z hobby. Przez to podejście, przynajmniej tak mi się wydaje, narosło dużo mitów na temat roli MG w naszym środowisku. Pochodzę z czasów, gdy Mistrz Gry, i nie przypadkowo używam formy męsko osobowej, był postrzegany za pół boga. Tytana, którego słowo jest prawem a scenariusz czy też z ang. scenario nie ma prawa ograniczać jego boskiej woli.

 

Prowadzenie gotowych scenariuszy w mojej opinii nie umniejsza twym zdolnościom kreatywnym. Nie ważne czy jesteś starszy, czy młodszy, czy identyfikujesz się jako kobieta, mężczyzna czy osoba nie binarna, kawałek papieru nie powinien cię określać i krępować. Co więcej, jeżeli uważasz, że tak właśnie się dzieje to chyba jesteś w błędzie. Scenariusze mają Ci pomóc, wytyczyć drogę, która ma ułatwić znalezienie Ci twojego własnego głosu. Mają sprawiać Ci radość, są zaproszeniem do wspólnej zabawy. Jeśli czujesz się, źle prowadząc gotowy scenariusz, rozumiem. Nie umniejszaj jednak osoby, która taki scenerio potrafi poprowadzić. W niczym Ci nie ustępuje. Prawdopodobnie posiadacie inny zestaw skillsów. Ona potrafi pracować z gotowym materiałem i czerpać z tego przyjemność. Dla mnie jest to równie ważne co bycie kreatywnym.

 

SCENARIO – A VERY LOUD CONVERSATION ABOUT GAMING

 

Ostatnia rzecz na dziś. W Stanach wydaje mi się, że gotowe scenariusze przyczyniły się do popularyzacji hobby. Te podejście też ma swoje grzeszki. Grzeszki takie jak zbyt restrykcyjne trzymanie się litery tekstu, a nie jego ducha, ale… Dla mnie możliwość obcowania z predefiniowanym tekstem to możliwość udziału w bardzo głośnej dyskusji na temat gamingu. Widzicie, predefiniowane scenariusze pozwalają mi obcować z twórcami z całego świata. Dzięki nim mogę zobaczyć różne style w jaki sposób podchodzi się do grania lub prowadzenia poza moim podwórkiem. Jeżeli teksty użytkowe są pisane w ten sposób, to znaczy, że w taki, a nie inny sposób autor chciałby  by były grane. Taki scenariusz nie jest tylko moim oknem na świat, ale też na sam system, czy stanowi kontrapunkt do moich oczekiwań i preferencji. Zawsze warto mieć tekst kultury który pokazuje jak nasze hobby się zmienia, ewoluuje i w jakim kierunku zmierza.

scenario

 

Scenariusz,  jak każdy utwór wyrazem twórczości danej osoby. To może wydawać się oczywiste dla niektórych. Dla mnie przez lata ta perspektywa była niedostępna. Nasz rynek RPG był ograniczony, a to na szczęście się zmienia, o części pozostałych powodów pisałem na wstępie.  Teraz mam możliwość nie tylko rozmowy z twórcami, ale krytycznego podejścia do tekstu, bez czytania tego typu tekstów, mogę rozwijać się tylko i wyłącznie w swojej bańce. Zamykam się na świat twierdząc, że mój sposób jest jedynym słusznym. Słyszeliście pewnie ten kawał:: Umysł jest jak spadochron, żeby działa musi być otwarty.

 

To chyba najważniejsza perspektywa jaką uzyskałem przez lata. Scenariusz, który jest gotowy może stanowić platformę do wymiany myśli i poglądów ze znacznie szerszą grupą odbiorców i uczestników dyskusji. Tak jak na zajęciach z filozofii, trzeba odnieść się do tekstu źródłowego by dyskutować o poglądach lub twórczości wielkich filozofów, tak dużo łatwiej uczestniczyć w dyskusji na temat RPG, czy stylów mając namacalny, rzeczywisty twór, do którego można się odnieść.  Opierając się jedynie na podręcznikach źródłowych czy core bookach widzimy tylko jedną stronę medalu jaką jest nasze hobby.

 

RPG a DAY – INNE GŁOSY W DYSKUSJI

 

RPG a Day jest głosem w dyskusji. Jeżeli chcesz zapoznać się z poglądami innych na ten temat,  dzisiejszego hasła – Scenario – tu są te, które wydają mi się wartościowe. Ich dobór jest subiektywny i nieprzypadkowy, ale życzę Ci miłej lektury, a odnośniki znajdziesz poniżej. Jeżeli interesują Cię moje wpisy dotyczące haseł związanych z RPG a Day znajdziesz je na blogu śledząc odpowiedni TAG.

 

Ogromne podziękowania dla Magdy za korektę tekstu.

Rafał Pośnik

Jedna odpowiedź do “RPG A DAY 2021 – SCENARIO – DAY 1”

Dodaj komentarz