KULT – THE WAIT IS OVER

Newsy, RPG / OPUBLIKOWANE W

Ok. Jeśli jeszcze nie wiecie, to byłem patronem polskiego wydania Kult – Boskość Utracona, którego zbiórka miała miejsce w listopadzie i grudniu 2020 roku. Ostatnio było u mnie cicho o czwartej edycji tego systemu. Głównie skupiłem się na pisaniu o 5 edycji Wampira, ale to nie znaczy, że zapomniałem jak to jest wykonać ruch Przejrzeć Iluzję. Czerwiec był syty jeśli chodzi o Kult. I nie chodzi tylko o to, że Coen z Coen’s Cave zrobił June in Cave, gdzie prowadzi swoje autorskie scenariusze – które z całego serca polecam – ani nawet dlatego, że Guzik z Naturalne20, zaczął mi prowadzić mini kampanię Kultu osadzoną na Dzikim Zachodzie. Najważniejsze jest to, że Alis Games dowiozło. I nie owijając w bawełnę – doskonała robota. Chciałbym podziękować Całemu zespołowi, bo nie tylko dali nam wydanie na najwyższym poziomie, ale też zmieścili się w pierwszym możliwym terminie. Wielki szacunek. Szczególnie, że coraz więcej wydawców i wydawnictw ma problemy, które nie do końca są od nich zależne, jeśli chodzi o terminowość. Alis Games gratulacje!

 

Q 3 – DLACZEGO DŁUGO NIE PISAŁEM O KULT: BOSKOŚĆ UTRACONA

 

Mówiąc szczerze? Lubię fizyczne produkty. Alis już wcześniej wysyłało PDF do wspierających i jest to częsta praktyka, która pozwala wyeliminować większość chochlików drukarskich, ale ja po prostu preferuje papier. Szczególnie jeśli tytuł będzie grany. I jeśli wiem, że wydawca dołoży wszelkich starań by dowieźć podręczniki na czas. Jak pokazał czas, ta wiara w przypadku Kultu nie była bezpodstawna. Alis zapowiedziało, że wysyłkę podręczników rozpocznie w Q3 – trzecim kwartale 2021 roku. Nigdy nie byłem orłem z matematyki, ale spodziewałem się raczej, że wydawnictwo będzie celować w końcówkę terminu. Tak się jednak nie stało. Widać w Alis Games też mają problem z liczeniem, bo jak sprawdzałem czerwiec to ostatni miesiąc drugiego kwartału.

KULT

Powiem tak, ja nie zamierzam narzekać. To zawsze miłe jak dostajemy rzeczy przed terminem. W tej chwili, wszyscy wspierający powinni mieć dostęp do większości podstawowych pdf – na razie bez „Taroticum” – oraz otrzymać podręczniki główne, ekran startowy i mniejsze fizyczne gadżety powiązane ze swoimi progami wsparcia. Na fizyczne podręczniki „Czarną Madonnę” oraz „Taroticum” przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale kurczę, na dobre rzeczy warto czekać. Polskie wydanie  Kultu jest poprawione i lepszej jakości od oryginalnego. Widać to chociażby jeżeli chodzi o karty, które były nietrwałe w swej anglojęzycznej wersji. Tam gdzie mógł, zespół Alis Games stanął na głowie, abyśmy dostali produkt z najwyższej półki. Jeżeli więc nie wiecie co się dzieje z waszą przesyłką, koniecznie odezwijcie się do wydawcy. Możecie to zrobić bezpośrednio na Wspieram.to lub na adres: m.misztal@alis.games. Na obu kanałach wydawca jest responsywny, ale czasem coś może zdarzyć się po drodze. Jednak wydaje się, że komunikacja przebiega sprawnie. Czapki z głów moi drodzy, czapki z głów.

 

KULT – PIERWSZE REAKCJE

 

Od pierwszych paczek minął przeszło tydzień i … muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, bo ilość postów z różnymi obliczami Kultu jaka zalała moją ścianę była po prostu zatrważająca. I ich wydźwięk był mega pozytywny. Jeżeli kiedyś będziecie się wahać, czy warto wspierać chociażby minimalne pakiety na zbiórkach Alis Games, to….nie zastanawiajcie się – warto. Edycja Biblijna jest doskonałym przykładem. Prezentuje się wprost cudownie, a inne gadżety, które w ramach wsparcia udało się nam wywalczyć na zbiórce tylko i wyłącznie dopełniają tego pięknego obrazu. Ci, którzy nie zdecydowali się na early birdy, które były najkorzystniejsze finansowo plują sobie w brodę. Jeśli wydawca utrzyma tak wysoki poziom, to nie ma co się oszukiwać: rozpieszcza nas.

KULT

Jeszcze jedno słowo o podejściu ludzi z Alis Games. Widać, że są to ludzie z pasją. Widać, że chcą i robią co mogą żeby to co ich kręci trafiło do polskiego odbiorcy. I my jako odbiorcy nie jesteśmy im dłużni. Szef projektu Radek Szewski na jednej z grup FB podzielił się osobistą refleksją, ale to nie jest najważniejsze. Przejdźcie do sekcji komentarzy i zobaczcie, że tam naprawdę serce rośnie. To co udało się Alis Games to zbudowanie naprawdę prężnego silnego community. Co więcej, udało im się przyciągnąć do swojego tytułu nie tylko osoby, które pamiętają Kult z Magii Miecza i przysłowiowych xero z pod lady. Udało im się wprowadzić nowych, młodych graczy. Zrobić to z poszanowaniem i pokorą, bez pyskówek i szarogęszenia się. Na grupie Kult RPG i modern horror (PL) jest około 500 członków. Nie jest to oficjalna inicjatywa wydawcy, ale inicjatywa oddolna. I jest tam tyle contentu, że jeśli miałbym obejrzeć wszystkie sesje Kultu, to nie robiłbym nic innego. A to najbardziej cieszy. System jest żywy, grany i… niewątpliwie linia wydawnicza będzie kontynuowana.

 

KULT – CO DALEJ?

 

To pytanie nasuwa się samoistnie. Na pewno wydawca będzie musiał dokończyć wysyłkę podręczników. Dwa duże podręczniki – Czarna Madonna i Taroticum i inne opowieści –  nadal nie mają formy fizycznej. Nadal mamy dość duży bufor czasu, szczególnie, że według danych ze Wspieram.to pierwotny termin dostawy to wrzesień 2021 roku (koniec Q3, a jesteśmy na początku tej drogi). Ogrom pracy został już wykonany. Co więcej, Kult już od 6 czerwca jest dostępny na stronie wydawcy w sprzedaży. Jeżeli nie możecie się doczekać, złapiecie podręczniki ze zbiórki, gdyż część ludzi wyprzedaje duble podręcznika głównego z różnych wersji. Mnie osobiście to cieszy, bo system dostał wsparcie podczas crowdfundingu, a jeszcze możecie puścić podręczniki w świat. Część środowiska ocenia to postępowanie negatywnie. Ja uważam, że może dorośliśmy do tego, iż RPG można traktować jako inwestycję. To dobrze wróży rynkowi. Nie wiem, oceńcie sami.

KULT

Ostania ważna rzecz jeśli chodzi o plany związane z Kultem. Na dniach – 16.06 – Alis zapowiedziało stream, uchyli rąbka tajemnicy. Link jak zawsze zostanie podany tuż przed godziną transmisji na żywo. Celujemy w godzinę 20:00, ale jak pokazało życie różnie z tym bywa. Tego jeszcze Alis nie opanowało do perfekcji. Jeżeli nie chcecie przegapić najnowszych wieści od tego wydawcy, zapiszcie się również do Newslettera. Nie jest on częsty, więc nie zaśmieci wam skrzynki, wiadomości są wysyłane średnio raz w miesiącu. To na pewno pozwoli wam trzymać rękę na pulsie. Moim zdaniem warto. Widzimy się w środę na streamie!

 

Tekst powstał w ramach patronatu nad crowdfundingiem dla Kult: Boskość Utracona. Ogromne podziękowania dla Magdy za korektę tekstu.

 

Rafał Pośnik

Dodaj komentarz