Dr Strange & Mr. Ditko

Felietony, Inspiracje, RPG / OPUBLIKOWANE W

 

“Doctor Stephen Strange is a fictional character appearing in American comic books published by Marvel Comics. The character first appeared in Strange Tales #110 cover-dated July 1963. Doctor Strange serves as the Sorcerer Supreme, the primary protector of Earth against magical and mystical threats. Inspired by stories of black magic and Chandu the Magician, Strange was created during the Silver Age of Comic Books to bring a different kind of character and themes of mysticism to Marvel Comics.”

The Doctor is in – Dr Strange the Sorcerer Supreme

Dr Strange – Sorcerer Supreme – to dla mnie postać  stworzona w latach 70 ubiegłego wieku. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jestem fanem komiksu i to będzie jeden z tych osobistych wpisów. Strange jako postać jest dla mnie ważny. Posiadam całkiem pokaźny zbiór wydań zeszytowych z jego najlepszego okresu. Przygody Głównego  Mistrza Sztuk Mistycznych były kreowane wtedy przez jego twórców: Steve’a Ditko i Stana Lee. I ta kolejność nie jest przypadkowa.

Strange

Dzięki ogromnemu sukcesowi MCU, które zmieniło nasze postrzeganie opowieści, wszyscy znamy postać zabawnego staruszka Lee. Jednak to właśnie Ditko był odpowiedzialny za sukces Strange’a. Co więcej, jest raczej nieznany szerszej widowni, mimo że to również on stworzył Spider man-a. Widzicie, Ditko był wizjonerem wyprzedzającym swoją epokę. Jego sztuka obrazkowa na wiele lat zdominowała sposób postrzegania tego co niezwykłe i dziwne w komiksie. Rzesze fanów i  wielu mu współczesnych   psychodeliczny styl koncepcji Ditko, przypisywała rzekomemu upodobaniu artysty w kierunku środków psychoaktywnych i narkotyków rozszerzających świadomość. Ditko był jednak abstynentem.

The Strange Connection – Dr Strange & RPG

Jakie to ma znaczenie dla nas dziś? I co ma to wspólnego z RPG-ami? Dla mnie dużo. Widzicie obrazy, które stworzył Ditko mają tak dużą siłę oddziaływania, że kształtują naszą rzeczywistość do dziś. Wizualizacje i koncepcje przedstawione w filmie, który stał się kasowym sukcesem nie powstałyby, gdyby nie mniej znany partner Stana Lee. I nie chodzi o to, że Strange’a obecna inkarnacja jest gorsza czy mniej oryginalna – hej! lubię postać kreowaną przez Benedicta Cumberbatcha, ale jest inna. Bliższa naszym czasom,  korzysta z popularności aktora, który w tej chwil ma ugruntowaną pozycje. Dla mnie jednak Rysunki i Wizje Ditko mają niezaprzeczalną Moc. Ciągle zaskakują mimo, że upłynęło 50 lat, a to bardzo dużo dla naszego szybko zmieniającego się świata. O taką ponadczasowość walczę w RPG -za każdym razem kiedy siadam do deski kreślarskiej i zaczynam wytyczać nowe szlaki w systemach magicznych. Prowadzę ich kilka, a jeszcze więcej czeka na mojej półce.

Strange

The Strange Marvel Method – The Short Story

Dzisiejszy wpis jest krótszy. Chciałbym was zachęcić do tego, żebyście sięgali do materiałów źródłowych, poddali je refleksji. Zwłaszcza, jeżeli prowadzicie ostatnio tak popularny system jak Zew Cthulhu czy inne opowieści niesamowite. Mógłbym się rozpisywać i produkować na temat tego jak Lee zdobył swój obecny status i jak zapominamy o jego grzechach. Mógłbym mówić, jak bezczelnie wykorzystuje the Marvel Method do budowania scenariuszy, czy zabrać was w podróż przez wszystkich wielkich twórców związanych z Dr Strangem, ale nie o to chodzi. Wszystko sprowadza się bowiem do prostej Hermeneutyki i obrazów jednego z artystów, które mówią dla mnie więcej niż prozaiczne 1000 słów. Traf chciał, że akurat odnoszą się do hasła Strange. I to nawet nie dziwne, a raczej magiczne. Zresztą oceńcie sami.

 

Rafał Pośnik

 

#RPGaDay2020 [1]

[1]RPGaDaY jest inicjatywą, która towarzyszy nam przez cały sierpień. To nie jest pierwszy wpis tego typu, który towarzyszy nam na blogu. Ten akurat dotyczący słowa „Strange”, który oryginalnie ukazał się na stronie Wyrollowanych. Ponadto, zawiera on materiały w formie plansz komiksowych, które były publikowane przez wydawnictwo Marvel na przestrzeni ubiegłego wieku. Jest też tym razem po polsku. Jeśli chcielibyście oddać cześć, Steve-owi Ditko, część jego prac ukazała się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela: #72 Doktor Strange: Bezimienna kraina poza czasem oraz w Ramach Kolekcji Superbohaterowie: #25 Dr Strange. Mistrz czarnej Magii. Możecie też poczytać o sylwetce artysty i autora na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Ditko

 

Ogromne podziękowania dla Magdy z Wyrollwanych za korektę tekstu.

Jedna odpowiedź do “Dr Strange & Mr. Ditko”

Dodaj komentarz