ALIS IS NOT MISSING – PLANY WYDAWNICZE – PART II

Newsy, Recenzje, RPG, Scenariusze / OPUBLIKOWANE W

Do oficjalnego startu kampanii  Kultu na wspieram.to pozostało mniej niż tydzień. Wiecie już, że jestem oficjalnym patronem polskiego wydania czwartej edycji tego systemu. Obiecałem wam drugą część zapowiedzi od Alis Games i oto ona. Jeżeli przegapiliście pierwszą, to znajdziecie ją na moim blogu: ALIS IS NOT MISSING – PLANY WYDAWNICZE – PART I.  W najbliższym czasie będę pisał sporo o tym co się dzieje wokół projektu, zamierzam napisać porównanie naszej zbiórki z oryginalnym crowdfundingiem na Kickstarterze.

 

Szwedzi już zwęszyli, że Polska to ciekawy rynek. Zapowiedzieli nawet, że chcą się od nas uczyć. I bardzo dobrze, bo dla mnie Szwecja ze swoimi systemami RPG, to druga Ameryka.  Dziś będzie dużo o Kulcie, a to dlatego że na Q3 2021 roku wypada początek realizacji zbiórki, która zaczyna się 02.11.2021. Link bezpośrednio do zbiórki na Wspieram to możecie znaleźć wpisując go w przeglądarkę lub klikając: https://wspieram.to/kult. Do konkretów, dwa pierwsze kwartały roku 2021 zostały omówione, pozostały nam jeszcze dwa ostanie. Dziś, jednak skupimy się tylko i wyłącznie na Q3.

alis

PLANY – 2020/2021 – ALIS GAMES

W piątek 16.10  Alis Games podała plany wydawnicze, które były ambitne i odważne. Nie ukrywam, że byłem i ciągle jestem pod wrażeniem. Planów było tak dużo, że pierwotnie chciałem podzielić je na dwie części.  Dziś już wiem, że Q4 omówię w osobnych artykułach, które będą dedykowane każdemu z systemów zapowiedzianemu na końcówkę 2021. Mniejsi wydawcy, także przyspieszyli i potrzebuje chwili by sobie to jakoś ułożyć. Tempo, z jakim rozwija się nasz rynek, jest naprawdę zatrważające. Zmusza to nas – odbiorców – do weryfikowania list zakupowych. Od ostatniego tygodnia, kilka rzeczy z mojej osobistej listy spadło na dalszy plan, tak było przynajmniej dla mnie. Nie wiem jak u was. Ja osobiście chce wam przynajmniej jeszcze przed zbiórką pokazać co Alis Games przygotowało. Na Q3 2021 roku Alis przygotował ni mniej ni więcej, ale wydanie Kult, na który zaraz wszyscy się rzucimy!

 

Lecimy od początku, zbiórka na Kult rusza 02.11.2020.  Oprócz tego szesnastego  na live streamie Alis Games zapowiedziało ambitny plan na 2021 rok. Dlaczego ambitny? Dlatego, że nie tylko zamierzają zrealizować zobowiązania z obu zbiórek – Wampira i Kultu – do końca 2021,  ale również dlatego, że wydadzą w czwartym kwartale, dwa nowe podręczniki. Alis idzie za ciosem i w Q4 wyda podręcznik Chicago by Night – o którym, trochę pisałem przy okazji V5. Temu tytułowi zdecydowałem się poświęcić odrębny wpis, gdzieś bliżej drugiej połowy 2021 roku. Alis wyda jednak przede wszystkim jeden tytuł, które od dłuższego czasu miałem na oku. Jeżeli wszystko pyknie to 2021 zakończę z własnym podręcznikiem do systemu, którego nie powstydził by się David Lynch – Alis wyda Diunę . I będzie to prawdopodobnie pierwszy pełnoprawny system 2D20 wydany po Polsku. Na to nie ukrywam czekałem, od jakiś dwóch lat. Chociaż mówiąc szczerze, kibicowałem RPGowej Alchemii – myślałem, że będzie to coś bliżej Sword & Sorcery czyli Conan.  Nie mniej jednak cieszę się niewspółmiernie. Dobra, po kolei i zacznijmy jednak od Q3 i tego co Alis przygotowało dla nas w okresie od lipca do września 2021.

Q3 – ALIS GAMES – Podstawy

Tak jak pisałem wcześniej wydawcy dzielą rok na kwartały. Żeby było krócej oznaczają je angielską literą „Q”. Ja też przyjąłem taki podział. Także w trzecim kwartale 2021 roku Alis Games, chce rozpocząć wysyłkę podręczników wynikłych ze zobowiązań ze zbiórki Kultu, która startuje lada dzień. Co to dla nas oznacza? Po pierwsze oznacza to dla nas dobrą wiadomość. Pokazuje, że cykle wydawnicze Kultu i Wampira są podobne, a co więcej uwzględniają doświadczenie jakie Alis nabyło podczas pierwszej zbiórki. Przy Kulcie mamy o trzy miesiące więcej, niż w analogicznym projekcie Wampira, który zaliczyło późnienia. Okres 9 miesięcy na wydanie wszystkich podstawowych podręczników do Kultu w ilości trzech, wydaje się rozsądny. Zobaczymy jak będzie rozwijała się Pandemia i czy nie wpłynie to na weryfikacje planu. Według planów Alis Games w Q3 dostaniemy:

alis

 

Podręcznik podstawowy. Na dzień dzisiejszy znamy wersje oraz ceny w jakich Alis, chce wypuścić podręcznik do Kultu. Nie mamy potwierdzenia, która z prezentowanych przez wydawcę wersji zostanie wydrukowana jako pierwsza, ale można wnioskować, że jedną z nich dostaniemy już w Q3 wraz z podręcznikami stanowiącymi zbiór scenariuszy oraz oddzielny podręcznik z Kultową kampanią. Jak Alis chce zmieścić wydanie trzech podręczników w trzy miesiące, tego do końca nie jestem pewien. Trzymam kciuki. Liczę na to, że chłopakom się uda, a my w Q3 otrzymamy przynajmniej jedną z wersji podręcznika podstawowego. Oto one, wszystkie trzy wersje zebrane w jednym miejscu, dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą jak ma to wyglądać!

  • Podręcznik Podstawowy Edycja Biblijna w progu na zbiórce za 199 zł

Edycja Biblijna to podręcznik, główny w trochę mniejszym formacie niż zwykle. Alis Games będzie chciało wydać wszystkie książki w formacie zbliżonym do oryginalnej zbiórki Helmgasta. Różnice pomiędzy polską zbiórką na Wspieram.to opisze w oddzielnym artykule po 02.11.2020. Tutaj otrzymamy najtańszy podręcznik źródłowy, w najwyższej jakości oprawie dostępnej na rynku. Prosty minimalistyczny styl nawiązuje do prawdziwych wydań biblii, tych najpopularniejszych, najbardziej działających na wyobraźnie. Otrzymujemy podręcznik utrzymany w tonacji czerni i złota, ze stylizowanym papierem, który pomagać ma w imersji. Dla mnie to rozsądne podejście, jeśli ktoś chce mieć mały poręczny podręcznik główny.

 

Tutaj Alis Games, prawdopodobnie, tą wersje wypuści jako pierwszą, gdyż jest spójna graficznie z pozostałymi dwoma dodatkami. Otrzymujemy okładkę autorstwa Bastien Lecouffe Deharme, która obecnie jest dostępna w szerokiej dystrybucji – czyli, dla dociekliwych, wersje ocenzurowaną. Ten styl graficzny jest spójny z całością podręcznika i przepięknie się prezentuje w ramach całości, wraz z Taroticum oraz Czarną Madonną, to uczta dla oczu. Ta oprawa stała się znakiem rozpoznawczym dla Kultu. Podręcznik, będzie dostępny przez 48 godzin w early bird w nieco niższej cenie ale główny próg to 239 zł. Nawet w przeciągu 2 pierwszych dni ta wersja nie będzie tańsza od wersji biblijnej.

 

  • Podręcznik Podstawowy Edycja Czarna w progu na zbiórce za 349 zł

To mój Faworyt od Alis Games. Publikacja jest utrzymana w stylu minimalistycznym jak edycja biblijna, wykonana tą samą technika, ale na standardowym papierze. Zamiast złotego napisu otrzymujemy czerwony, a dodatkowo tłoczenie drzewa życia z Kabały.  Prostota, ale najwyższe wykonanie oraz standardowy format podręcznika. Na tą wersje czekami to ona skradła mi serce. Będzie dostępna jako stand alone book z małymi gratisami i prawdopodobnie również w early bird. Najwyższa jakość i wersja de lux. Polecam!

Q3 – ALIS GAMES – Dodatki

To nie wszystko co Alis Games szykuje nam na Q3 2021. Oprócz podręcznika podstawowego dostaniemy, również dwa pierwsze dodatki do Kult: Czarną Madonnę oraz Taroticum. Te dwa podręczniki, będą musiały wyjść w krótkim odstępie czasu, a będzie to nie lada wyzwanie. Moim skromnym zdaniem jest na co popatrzeć i na co czekać, bo przynajmniej jedna z tych pozycji powinna was zainteresować. Oto jak się prezentują:

Czarna Madonna – to pierwsza pełnoprawna kampania do Kultu. Jest tytułem najbardziej znanym, który został przystosowany do nowej edycji. Pierwotnie kampania była wydana po Szwedzku i francusku. W tej chwili do czwartej edycji dostępna jest wersja angielska, a w Q3 dzięki Alis Games, będziemy mieli również polską wersje językową. To kampania w old schoolowym stylu i pozycja zdecydowanie dla dojrzałego czytelnika, czy gracza. Będzie dostępna w jednej szacie graficznej spójnej z podręcznikiem podstawowym. Art Cover wykonał oczywiście Bastien Lecouffe Deharme. Pełen kolor, twarda oprawa.

 

Taroticum i inne opowoieści – jestem fanem gotowych scenariuszy. Tutaj Alis wyszło naprzeciw moim potrzebą, które pozwalają mi zaoszczędzić czas. Taroticum to zbiór zamkniętych opowieści gotowych do poprowadzenia, szybko, łatwo i przyjemnie. Z biegiem lat zacząłem doceniać takie podejście i cenie sobie tą pozycje. To właśnie na nią w Q3 będę czekał najbardziej. Tu znowu mamy szatę graficzną spójną z pracami Bastien Lecouffe Deharme. Pełen kolor, twarda oprawa i nowoczesne podejście. Poniżej macie wszystkie scenariusze które wchodzą w skład zbioru.  Pozycja niezmiennie przeznaczona dla dojrzałego odbiorcy.

 

  • Taroticum – Taroticum obraca się wokół talii kart Tarota, które mają moc manipulowania Iluzją. Akcja rozgrywa się w Londynie w 1892 i 1992 roku, w Inferno, niedaleko Achlys, gdzie czas przestał istnieć.
  • Oakwood Heights – listopad 2016 r. Śledzimy grupę ludzi z biura prokuratora w Detroit i lokalnej policji biorących udział w rekonstrukcji miejsca zbrodni. Gdy historia się rozwija dowiadujemy się, że każdy ma ukryty plan,.
  • La Cena – Miami 1967. Rodzina Cruzów przygotowuje siedmiodaniową kolację dla swojego najstarszego syna, który wraca z Kuby ostatnim Freedom Flight. Miasto drży w letnim upale, podobnie jak rodzina Cruz pośród napięć i ukrytych frustracji.
  • The Summit – The Monarch, wieżowiec istniejący zarówno w Elysium, jak i w Inferno. Pogranicze walki i przemocy. Każde piętro jest wypełnione makabrycznymi scenami i szaleństwem, a na najwyższym piętrze czeka Architekt tej szalonej konstrukcji.
  • Wyspa Umarłych – 12 czerwca 2013 roku samolot DY13001 odlatuje z Bangkoku w Tajlandii. Po nieco ponad godzinie uderza we wzburzone morze. Kilku ocalałych dryfuje na brzeg na odległej wyspie. Muszą się dostosować i przetrwać w dziwnej dżungli, a także spróbować uciec, zanim wyspa ich pożre.
  • Posiadłość Laraine – późnym latem 2018 roku słynny youtuber i miejski odkrywca znika, podczas włamania do posiadłości Laraine, starej rezydencji o długiej historii. Głęboko pod starym dworem czai się coś, co popycha ludzi wprost w objęcia pożądania i perwersji.
  • Wystawa Atrocity – podczas ekskluzywnego pokazu o północy w Cecil Torne Art Center jesienią 2017 roku zostaną pokazane wszystkie prace Guya Vaquelinesa z całej kolekcji Triumph De La Mort. Nikt nie wie, że obrazy są nasycone magią, a połączenie ich w ten sposób będzie miało nieoczekiwane konsekwencje.

alis

 

Tak będzie prezentował się Q3 w 2021 roku w wykonaniu Alis Games. Jest na co czekać. Warto już teraz, podłączyć się do zbiórki na wspieram to, aby dorwać te podręczniki w dobrych cenach i interesujących nas konfiguracjach. Ja na pewno w poniedziałek, będę śledził całą zbiórkę i zobaczę gdzie zatrzyma się to szaleństwo . Polecam wam być tam ze mną bo warto. Szczególnie zę trzeci kwartał 2021 roku jest bliżej niż myślicie. Kult zdominuje plany wydawnicze Alis Games w tym okresie, lepiej byście tego nie przegapili. Dziś to wszystko, no i oby do poniedziałku!

 

Rafał Pośnik

3 odpowiedzi do “ALIS IS NOT MISSING – PLANY WYDAWNICZE – PART II”

Dodaj komentarz