ALIS IS NOT MISSING – PLANY WYDAWNICZE – PART I

Newsy, RPG / OPUBLIKOWANE W

 

Jeżeli byście nie wiedzieli jestem oficjalnym patronem polskiego wydania czwartej edycji Kultu. Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, to no cóż… teraz już wiecie. Podręczniki wyda Alis Games, ta sam firma, która wydała V5. Co to oznacza? Ano nie mniej, ani więcej, ale to że w najbliższym czasie będę pisał sporo o tym co się dzieje wokół projektu, który rusza na wspieram to już za niespełna dwa tygodnie. Link bezpośrednio do zbiórki na Wspieram to możecie znaleźć wpisując go w przeglądarkę lub klikając: https://wspieram.to/kult.

PLANY – 2020/2021 – ALIS GAMES

Dodatkowo w ostatni piątek Alis Games podała plany wydawnicze i nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem. Planów, jest tak dużo, że nie zmieszczę się we własnych limitach – 2 stron na wpis i podzielę je na dwie części. Ostatnio coraz więcej wydawców, przyspiesza. Nasze portfele, aż piszczą, ale ja jestem szczęśliwy. Tempo z jakim nowości pojawiają się na rynku zmusza mnie do zweryfikowania swoich założeń. Pisanie raz w miesiącu, jednego tekstu wydaje się nie wystarczające. Szczególnie, że nie chce zostać w tyle i coraz częściej mam coś do powiedzenia. Chociażby w kontekście Alis Games. Będę musiał pisać dwa razy częściej.

Ale lecimy od początku. Zbiórka na Kult rusza 02.11.2020. Alis Games zapowiedziało ambitny plan na 2021 rok. Dlaczego ambitny? Dlatego, że nie tylko zamierzają zrealizować zobowiązania z obu zbiórek – Wampira i Kultu –  ale przede wszystkim dlatego, że wyda kilka tytułów, które od dłuższego czasu miałem na oku. Jeżeli wszystko pyknie to 2021, znów będzie bardzo dobrym rokiem dla RPG w Polsce. I to już nie tylko dzięki Copernicus Corporation, Black Monk czy Rebel i mniejszym wydawcom. To będzie dobry rok również dzięki Alis Games. Po kolei.

Q1 – ALIS GAMES

Wydawcy dzielą rok na kwartały. Żeby było krócej oznaczają je angielską literą „Q”. Także w pierwszym kwartale 2021 roku Alis Games, chce skończyć zobowiązania wynikłe z Wampira. Ma zamiar wydać „Kroniki głodu” i „Serce Europy”. Mam nadzieje, że nie będzie poślizgów, bo to gwarantuje że jest mniejsze ryzyko opóźnień w dalszych publikacjach.

Obok tych dwóch zbiorów przygód, Alis chce wypuścić ścieżki dźwiękowe, które będą do nabycia, dla tych co przegapili zbiórkę wampira w ramach oddzielnych plików do pobrania. To miły ukłon w kierunku fanów, a dla mnie osobiście miła rzecz. Komponowanie muzyki pod sesje zawsze sprawiało mi trudność, mim że Merry zawsze powtarza mi, że ścieżek dźwiękowych nie dobierasz pod sceny, a to sceny budujesz pod konkretna ścieżkę.

Co do samych scenariuszy chcę by wyszły. Tulko po ich publikacji mogę  ocenie ich jakość. To mogą być dwa naprawdę dobre zbiory. Osobiście ostatnio trafiłem na publikacje Darker Days Radio i to one skradły mi serce,. Znalazłem dwa nieoficjalne scenariusze i jestem zachwycony. To one, a nie „Kronik Głodu” czy „Serce Europy”, żądzą mym sercem w tej chwili. Także Alis Games, czekamy. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, a oczekiwania nie małe. Powodzenia!

Q2 – ALIS GAMES

Mój brak entuzjazmu co do pierwszego kwartału można tłumaczyć, że Alis Games przebiło samych siebie. Na początku kwietnia i okolice maja zapowiedziało dwa tytuły, które są bliskie mojemu sercu i obu nie ma w druku. Pierwszy to „Alice is missing”. Mogę powiedzieć tylko jedno: „Brawo Alis Games. Brawo”. Jeżeli byście nie wiedzieli co to za tytuł to spieszę donieść, że ostatnio robił furorę na Kickstarterze, który nomen omen jest już dostępny dla polskich wydawców. Alis poszło w rewolucyjną grę, która nawiązuje tytułem do nazwy wydawnictwa i jest zdecydowanie pozycją dla dojrzałego czytelnika.

Co, więcej w czasie oryginalnej zbiórki „Alice is Missing” miało rewolucyjne pomysł na wsparcie dla granie przez sieć. Coś co w dzisiejszych czasach i przy obecnej koniunkturze wydaje się być przyszłością. Nie wiem jak Alis Games  to rozwiąże, ale czeka nas kolejna rewolucja, bo tytuł ukaże się w przedsprzedaży, a nie za pomocą crowdfundingu. O tym jak wygląda gra na pewno napiszę, jak wyjdzie polskie wydanie. Na razie możecie poczytać o tytule w tym miejscu: https://www.kickstarter.com/projects/huntersbooks/alice-is-missing-a-silent-role-playing-game/description. Ja wsparłem  w minimalnym zakresie. Cieszę się, że Alis Games wyda ten tytuł po polsku, w ramach otwierania się na mniejsze wydawnictwa.

alis plany

 

Drugi tytuł w tej chwili dostępny jest tylko i wyłącznie w formie PDF i tylko po angielsku. Mimo, że został stworzony przez polskie wydawnictwo, ale tam model biznesowy był prosty. Wydajemy na rynek anglojęzyczny bo możemy. Chodzi oczywiście o Game Machinery i Defianta. Jeżeli nie wiecie dlaczego ta firma przyjęła taki, a nie inny model biznesowy, to spieszę donieść, że są to spadkobiercy Armii Apokalipsy. I ten mały polski wydawca składa się z osób, które świetnie radzą sobie z językiem angielski. Katarzyny oraz Marcina Kuczyńskich którzy, chcieli robić RPG na poważnie traktujące o erotyce. I pykło. To że im się udało i że należą się im wielkie brawa, nie podlega wątpliwości. Alis Games wyda ich tytuł drukiem i ponowna afiliacja na rynek polski. Dla mnie to doskonała wiadomość.

Tutaj nie będzie rewolucji. Alis Games wraca do korzeni i w maju ma ruszyć zbiórka na Wspieram.to Na pewno będę recenzował ten tytuł w najbliższym czasie, bo po pierwsze: mam jego wersje angielską. Po drugie obserwowałem projekt od początku, a przygotowywania do wydania go p angielsku trwały długo. Dla mnie to ciekawe studium przypadku, które pokazało, że można mieć niestandardowy pomysł na wydanie produktu. Co, więcej jeżeli nasz pomysł jest dobry  to wszystko się uda. Także, nie zraża mnie to iż niektórzy, Defiamta uznawali za klon Woda. System jest na tyle ciekawy, że odniósł sukces dwa razy. Raz na zachodzie. Dwa u nas, bo Alis Games, nasz rodzinny wydawca się nim zainteresował. To mi wystarczy do tego by go zrecenzować. Mam nadzieje tylko, że doba będzie wystarczająco długa.

 

Rafał Pośnik

2 odpowiedzi do “ALIS IS NOT MISSING – PLANY WYDAWNICZE – PART I”

Dodaj komentarz