(NIE) DLA DZIECI – (NOT) FOR CHILDREN

Felietony, Rodzinne, RPG / OPUBLIKOWANE W

(Nie) Dla Dzieci 

 

PROGRAM (NIE) DLA DZIECI – BAZYLISZEK 2017 [1]

“Nie sądzę, że superbohaterowie czy komiksy o superbohaterach są dzisiaj skierowane do dzieci.”

 ALAN MOORE, Praktykujący Mag

Przeczytaj jeszcze raz cytat który znajduje jest pod obrazkiem Demogorgony. Po pierwsze wygłosił go jeden z niewielu praktykujących Magów, po drugie znajduje się on pod obrazkiem, który ilustruje sesje RPG rozgrywaną przez dzieci. Pochodzi z serialu Stranger Things, który jest skierowany do dorosłego odbiorcy, który tęskni nostalgicznie za czasami swojego dzieciństwa. I to doskonale obrazuje, dzisiejszy problem z naszą kulturą:

 1. Dorośli cieszą się z rzeczy przeznaczonych dla dzieci
 2.  Rozrywka nie jest tylko dla dorosłych

Jesteśmy dojrzałymi ludźmi, którzy często mają 20-30 lat, i zawłaszczyliśmy dla siebie przestrzeń która była przeznaczona dla dzieci. Dziś większość rozrywek i hobby takich jak komiks, RPG czy literatura pierwotnie przeznaczonych by dawać radość, dzieciom czy nastolatkom już do nich nie należy. Są to rzeczy nie dla dzieci. Nie jestem z tego dumny, bo jestem częścią problemu. Ja tak jak i wy zawłaszczyłem dla siebie coś, co kiedyś mogło być wspólne.

Dziś chciałbym to zmienić. Chcę aby do mojej popkultury, do mojego hobby na nowo dopuszczeni zostali najmłodsi. Tak, żeby znów będąc dzieckiem można było się cieszyć aktywnościami, które gdy byłem mały sprawiały mi tak dużo radości. Tak, żeby żadne z dzieci, młodzieży i nastolatków nie usłyszało, że to nie dla dzieci. Dlatego właśnie taki tytuł tego projektu: (NIE) DLA DZIECI.  Cały ten program ma na celu na powrót nauczyć nas koegzystować wspólnie w obszarze naszego wspólnego hobby lub zachęcić młodych ludzi, dzieci i młodzież do korzystania z niego na równych prawach. To ciężka praca, bo jak napisał Alan Moor nawet superbohaterowie nie są dziś przeznaczeni dla dzieci. Wierzę, że dzięki seriom aktywności to właśnie Bazyl rozpocznie dla nas – dorosłych – edukację.  Wierzę, że dzięki seriom aktywności to właśnie Bazyl rozpocznie dla nich –  dzieci – przygodę z naszym wspólnym hobby.

BAZYLISZEK: (NIE) DLA DZIECI

 

(Nie) Dla Dzieci 

“Lo patrzył na mnie, przerażony: ” Zgoda udzielona, wracaj do bazy, bez odbioru. Wtedy pobiegliśmy”.

 •  „Tajemnice Pętli”, system RPG o przygodach dzieci

 

PROGRAM (NIE) DLA DZIECI – BAZYLISZEK 2017

Program (NIE) DLA DZIECI na Bazylu można podzielić na trzy niezależne części, które mają w sposób synergiczny tworzyć, spójną całość. wszystko po to, żeby lepiej podkreślać charakter programu i osiągnąć zamierzony cel jakim jest udostępnienie rozrywki dzieciom i umiejętność dzielenia przestrzeni naszego hobby z dziećmi. Trzy niezależne części  są następujące:

 

 • Prelekcje i Dyskusje

Zamierzam poprowadzić serię wykładów, gdzie chcę się podzielić subiektywnymi doświadczeniami współdzielenia przestrzeni na sesji z dziećmi oraz moje idealistyczne wspomnienia z okresu dzieciństwa gdy zaczynałem swoją przygodę z RPG w formie dyskusji z uczestnikami. Dodatkowo chcę przeprowadzić prelekcję na temat miejsca dzieci  w kulturze jako uczestnika i odbiorcy tej kultury. Wykład będzie opierał się na zbiorze tekstów Neila Gaimana, autora zarówno horrorów jak i  literatury dziecięcej, który dotyka omawianej tematyki. Celem jest pokazanie w sposób praktyczny jak można współdzielić przestrzeń swojego hobby, jakie wyzwania stoją przed obiema grupami uczestników i jakie plusy i pozytywne doświadczenia wynikają z takiego sposobu spędzania czasu zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Robocze tytuły dla  punktów programu są następujące:

 

 1. Wszyscy byliśmy Dziećmi: wspomnienia złotego wieku RPG gdy jesteś dzieckiem.  Retrospekcja do czasów dzieciństwa jako przykład początku przygody.
 2. Horror dla Dzieci: prelekcja na przykładzie tekstów Neila Gaimana o naturze bajek, dzieciach i celu bibliotek w zmieniającym się społeczeństwie XXI wieku.
 3. Dorośli i Dzieci: wykład o współdzieleniu przestrzeni hobby z młodszymi uczestnikami, omówienie technik, wpływu różnych grup wiekowych na rozgrywkę oraz rodzajach doświadczeń z nich wynikających.

Chciałbym również zaprosić przyjaciół, którzy mogliby poprowadzić spotkania w formule punktów 1 i 3 na bazie własnych doświadczeń. Szczególnie zależy mi na głosie osób odpowiedzialnych za blog “Ogrosfera”. Są to rodzice, którzy uczestniczą w wydarzeniach fandomu całą rodziną. Dzięki temu odbiorcy naszego programu dostaną możliwość poznania różnych punktów widzenia i ogromny wybór narzędzi aby współdzielić przestrzeń swojego hobby. Oczywiście wszystko to w ramach naszych możliwości. Na dzień dzisiejszych te trzy powyższe punkty programu mogę zagwarantować.

 

 • Sesje RPG

To tak naprawdę clue elementu rozrywkowego na Bazylu, który przygotowuje dla najmłodszych jaki i dla dorosłych. Zamierzam poprowadzić trzy sesję RPG w wybranych systemach RPG tak aby w sposób praktyczny i namacalny można było się przekonać jak to jest uczestniczyć w rozgrywce przygotowanych dla najmłodszych, pierwotnych odbiorców. trzy wybrane systemy są następujące:

 1. “Tunele i Trolle”: Napisana i wydana w 1975 roku przez Kena St. Andre „Tunnels & Trolls” to jedna z najstarszych gier fabularnych. Podczas rozgrywki drużyna śmiałków wkracza do podziemi, by walczyć z potworami, zdobywać skarby, potęgę, sławę i chwałę.
 2.  “7th Sea druga edycja”: To gra inspirowana naszą Europą, gdzie bohaterscy piraci są na porządku dziennym. Gracze odgrywają rolę bohaterów wrzuconych do globalnych spisków i złowieszczych planów, odkrywając starożytne ruiny i chronią prawowiernych królów i królowych przed morderczymi złoczyńcam.
 3. “Tajemnice Pętli”: W tej grze RPG możesz przeżyć przygody rodem z E.T. oraz Stranger Things, będziesz grał nastolatkami, którzy rozwiązują tajemnice. Reguły gry oparte są proste i przystępne i za to zostały one  nagrodzone Silver ENnie za Najlepsze Reguły na Gencon 2015.

Dodatkowo chcę zaprosić, do współpracy moich przyjaciół którzy mogliby poprowadzić Innocents: system nWoda, gdzie gra się dziećmi. Jednocześnie chciałbym by pokazali, że można ten system faktycznie prowadzić dzieciom. Tak jak wcześniej mogę zagwarantować  przeprowadzenie trzech punktów programu, wszelkie dodatkowe sesje byłyby bonusem.

 

 • Wystawy i Promocja

 

Chciałbym pokazać, głównie rodzicom ofertę Larpową przyjazną dla dzieci. Przykładem byłby tu wystawa grafik z sioła, oraz zdjęć w formie multimedialnej albo plakatów. Oczywiście  to jest zwieńczenie naszego programu by pokazać zarówno dzeciom jaki rodicom  w sposób graficzny jaki może być następny krok i jak on wygląda. Jako,  że obraz wart jest tysiąc słów to uważam, ze tak przekaz mocniej trafi na podatny grunt.

Sioło to larp obyczajowy, poprzedzony warsztatami. Opowieść inspirowana ludowością i polskim folklorem z przełomu XIX-XX w., którą osadziliśmy w uniwersum znanym z gry terenowej Fantazjada. Sioło jest grą symulacyjną z elementami narratywistycznymi; nie ma w niej miejsca na wątki gamistyczne. jest też jednym z najlepszych larpów przyjaznym dzieciom… Jest wytworem ludzi związanych ze Stowarzyszeniem Fantazjada.

Oczywiście idealną sytuacją byłoby zaproszenie osób odpowiedzialnych za LARPA by podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami, ale sam obraz, kolorowe stroje i tak naprawdę radość z zabawy jako przesłanie prezentacji niesie ze sobą pożądany przekaz.

Dodatkowo w naszym zakresie proponuje zrobić pokazy filmów o tematyce dziecięcej i dla dzieci. Tak by młodzi odbiorcy byli otoczeni przyjaznym znajomym  środowiskiem, a rodzice mogli mocniej wejść w świat swoich dzieci.

 

 • DODATKOWE ELEMENTY

Tutaj wymienię kilka luźnych pomysłów. Tak naprawdę, są to ambitne punkty programu które podniosłyby rangę imprezy. Mogłoby się nam udać zorganizować  i są jednak inne niż wszelkie dodatkowe elementy w poprzednich punktach. A oto one:

 • Spotkanie z Jakubem Sytym, autorem komiksu dla dzieci

Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Laureat 3. miejsca w Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. Nagrodzony album Kubatu ze scenariuszem Sytego i rysunkami Przemyslawa Surmy ukazał się jesienią 2014 r. nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

 •  Czytelnia Komiksów z KŚK

Dzieci zaczęły sięgać po komiksy dopiero na fali popularności filmów rysunkowych Disneya, a więc dopiero w latach 30. XX wieku – wcześniej perypetie komiksowych bohaterów kierowane były raczej do dorosłej publiczności. Dzisiaj jest odwrotnie – czasami ciężko oderwać nasze pociechy od lektury przygód ich ulubionych postaci. Czasem boimy się, że lektura zeszytu komiksowego może odbywać się kosztem „prawdziwej” literatury. Specjaliści jednak zapewniają, że komiksy są idealnym wyborem dla dzieci, które uczą się czytać.  Wpisuje się to w popularyzowanie tej gałęzi komiksu przez egmont, ale tutaj trzeba byłoby występować jako stowarzyszenie.  

Rafał Pośnik

 

[1] PROGRAM (NIE) DLA DZIECI – BAZYLISZEK 2017 – Jest to propozycja programu, jaki złożyłem na ręce Stowarzyszenia Avangarda w ramach konwentu Bazyliszek. To były czasy, gdy granie z dziećmi dopiero wracało do łask. Mamy 2020 i problem nadal powinien być podnoszony. Tak jak Kuba w na Swoim Blog, czy Favi tak i ja dziele się swoimi przemyśleniami. Tutaj macie zapis jak takie reczy powstaja. Dzielcie się tym know how. Niech dzieci mają miejsce dla Siebie w Naszym Hobby

Dodaj komentarz